slownik-geologiczny.pl

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym właściwie jest?

19.11.2020, 12:23

Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku przypominać o tym, że z brakiem tolerancji regularnie ma styczność naprawdę sporo osób. Jest to pewnego rodzaju wnioskowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, aby szukali rozwiązania tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, by zmniejszyć brak akceptacji poprzez nauczanie, ale również przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz zachęcanie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta inicjatywa była spowodowana przez częściej pojawiające się akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te mniejszości, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Oznaki braku aceptacji mogą być bardzo kłopotliwe dla osób dręczonych, stąd również celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma ostrzegać o różnych aktach użycia siły, a także pomóc w odszukaniu głównych przesłanek uformowania się nietolerancji. Aby dociec, czym właściwie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju działania, które niewątpliwie stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma pouczać, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, ale też uznania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzono go w Polsce?

Ogólny manifest wystosowali burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z rasizmu i homofobii, ale i też przedstawiają wielkie zrozumienie dla tych osób. Pod jednogłośnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie manifestowana przez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij