slownik-geologiczny.pl

Powrót do szkoły a pandemia Covid-19

Powrót do szkoły a pandemia Covid-19

01.09.2020, 15:12

W tym miesiącu dzieci mają iść do szkół oraz przedszkoli, jednak ciągle wątpliwość wywołuje epidemia Covid-19, z którą staramy się walczyć od początku roku. Od marca uczniowie pobierają lekcje nie wychodząc z domu i pewnie była to jedna z przyczyn, dzięki którym mogliśmy zatrzymać w Polsce silny przebieg choroby. Jednak czy sytuacja związana z koronawirusem w tej chwili wydaje się być aż tak spokojna, żeby udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły a potem przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na zajęcia?

Wszyscy mają swoje racje

Nie możemy podać jedynej słusznej odpowiedzi, co może być najlepsze - puszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji nauczania przez Internet. Przykładowo lekarze a także sceptycy są zdania, że to akurat dzieci najszybciej roznoszą różne bakterie a także wirusy, a placówki oświatowe okazują się idealnym siedliskiem infekcji. Taki scenariusz jest dobrze znany każdemu z nas - na zajęcia przyjdzie pojedyncze dziecko z przeziębieniem a dalej w chorobę wpada dużo więcej uczniów.

Inni upierają się, że zatwierdzono całą masę zasad, do których muszą zastosować się budynki oświaty, aby móc przyjąć jeszcze raz swoich uczniów. Jednak czy możemy mieć pewność, że maluchy z najniższych klas będą w stanie zachowywać dystans? Czy będzie to doskonałym scenariuszem, by ogromna ilość dzieci się znajdowała w jednej salce? Lekarze obstają, iż niekoniecznie.

Na nauczanie z domu marudzą różni uczniowie i ich opiekunowie. W szczególności wpłynęło to na uczniów liceów, którzy głoszą, iż przez kilka miesięcy zdalnego nauczania mogą być niezbyt dobrze nauczeni do matury (patrząc na to z drugiej strony w roku 2020 egzamin maturalny nie wyszedł wcale tragicznie). Kluczowe było jednakże to, że nie wszyscy uczniowie mogą mieć komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych zdarza się tak, że w mieszkaniu będzie pojedynczy komputer. Opiekunowie będą mieć zatem problem w organizowaniu swoim pociechom nauki w tym samym czasie.

Społeczne kwestie okazują się również istotne. Placówki oświatowe stanowią ważny czynnik w rozwoju psychologicznym uczniów. W budynkach oświaty możemy nauczyć się życia wśród innych ludzi a także uczymy się nawiązywać bliskie relacje. Jednak przy obecnej chwili kwestie życia w społeczeństwie mogą być mało ważne, a najmocniej ważne okazuje się zdrowie uczniów, ich rodziców i pedagogów.

Sporo zależy od samych dzieci oraz szkolnej kadry

Rozwój choroby zależeć będzie głównie od tego, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać reguł wskazanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy pedagodzy są umieli to wykorzystywanie zasad wyegzekwować. Niektórzy są zdania, że zaproszenie dzieci do budynków oświatowych obudzi gwałtowniejszy rozwój choroby, zatem w rezultacie placówki oświatowe będą nieczynne lada moment. Należy oglądać nieustannie sytuację, albowiem z początku września sporo może się zmienić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij