slownik-geologiczny.pl

Wybory prezydenta w USA zaczną się już wkrótce

Wybory prezydenta w USA zaczną się już wkrótce

15.09.2020, 08:11

W 2020 roku Stany wybiorą nowego przedstawiciela kraju. W tej chwili tę funkcję sprawuje Donald Trump i oczywiście stara się on o ponowny urząd. Mimo to inni kandydaci również się starają i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznania się z opinią publiczną. W jaki sposób wyglądają? Które szanse okażą się największe? W porównaniu z ostatnimi wyborami, największy rywal obecnego prezydenta posiada znacznie lepsze wyniki.

Joe Biden, pretendent Demokratów, posiada ponad 7% przewagę nad obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednakże wyborczy komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, by teraźniejsze badania przewidywały realny wynik wyborów. W roku 2016 sytuacja była nieco podobna - była sekretarz stanu w ostatnim głosowaniu również przodowała, jednak jej wyższość nie wydawała się aż tak wielka. Było to zaledwie 2,3%. Mimo że była sekretarz stanu miała wyższość oraz uzyskała większą liczbę głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co ciekawe, w Ameryce nie przesądza o wyniku większa ilość indywidualnych głosów. Przesądzający okazuje się głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walkę toczy ze sobą w znacznej mierze.

W każdym z wymienionych stanów nastroje wyglądają inaczej. W niektórych stanach przoduje obecny prezydent, gdzie indziej frakcji demokratycznej. Sytuacja więc okazuje się nie być jednoznaczna. Sporo oczywiście będzie zależeć od panujących poglądów w konkretnej części Ameryki - zdarzyć się może, że obywatele posiadają republikańskie postawy, a gdzieniegdzie okazują się to typowo demokratyczne idee. Jednakże nawet w stanach w znacznej mierze republikańskich w ostatnim czasie zaszły wielkie modyfikacje. Dużo dzięki młodym ludziom, którzy mają liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w niskich cenach. Tego typu podpisy być może będą miały spory wpływ na wybór nową głowę kraju.

A w jaki sposób wyglądać będzie głosowanie podczas trwania pandemii? Z powodu koronawirusa wybory potrwają trochę dłużej, albowiem rozpoczną się dokładnie w tym miesiącu. Duża liczba mieszkańców USA będzie głosować korespondencyjną metodą.

Musimy zatem czekać na dalszy rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest do końca stuprocentowo pewne więc kierowanie się opinią publiczną może się okazać niecelne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij