slownik-geologiczny.pl

Zmagania ze szkodliwymi oparami

Zmagania ze szkodliwymi oparami

22.11.2020, 08:01

Raptem kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu powinno się nabrać kilka refleksji odnoszących się do sporego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu bezdyskusyjnie o smogu, który z pewnością może być dla ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niestety w każdy dzień, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Bez dwóch zdań warto nieprzerwanie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował ponadto, że około połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi także tego, że problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w terenach o nadzwyczaj wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog istotnie warto również być świadomym tego, co w praktyce jest pierwszorzędną tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych aspektów jest wyjątkowo istotna, głównie z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij